+389 2 3112 323 / +389 2 3112 334 / +389 70 333 713info@msfi.com.mk
МСФИ Советник
Од 4 Декември 2012 година за половина денар се зголемуваат цените на бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините и дизелот од 4 Декември 2012 се зголемуваат за половина денар.

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95  изнесува 80,50 денари за литар, на Еуросупер БС-98 – 82,00 денари за литар и на Еуродизел 73 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за еден денар и ќе изнесува 62 денари за литар, а на мазутот цената се намалува и ќе се продава по 42,241 денар за килограм.

Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 110,05 долари за барел и е за 1,54 проценти повисока од просечната цена на сурова нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 47,6 денари и е за 1,16 отсто понизок од курсот на доларот по кој беа формирани цени.

  • Објавено на: 04/12/2012
Кориснички дел
Заборавено корисничко име или лозинка
Ве молиме внесете ја вашата email адреса. Корисничкото име и новата лозинка ќе ви бидат пратени по email.