+389 2 3112 323 / +389 2 3112 334 / +389 70 333 713info@msfi.com.mk
МСФИ Советник
Бензините и дизел горивата од 26 Март 2013 година поевтинуваат за еден денар по литар

Со одлуката на Регулаторна комисија за енергетика се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,91, односно за 1,36 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 82,5, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 84 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе чини 70, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 58,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,541 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и сега ќе изнесува 42,464 денари за килограм.

Како причина за намалување на малопродажната цена на нафтените деривати од РКЕ ги посочуват за 3,1 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,96 отсто понискиот курс на денарот во однос на доларот.

  • Објавено на: 25/03/2013
Кориснички дел
Заборавено корисничко име или лозинка
Ве молиме внесете ја вашата email адреса. Корисничкото име и новата лозинка ќе ви бидат пратени по email.